Dlaczego nie wszędzie można oddać na złom AGD i RTV?

Zepsute sprzęty AGD i RTV to ogromny problem naszej planety. Największym zagrożeniem jest jednak nie tyle sama ich obecność, ile niepoprawne składowanie i utylizowanie. Właśnie dlatego już od kilku lat w Polsce obowiązują nowe zasady, które nakazują oddawanie niepotrzebnych urządzeń do wyspecjalizowanych punktów. Dlaczego to takie ważne? I dlaczego sprzętu RTV i AGD nie można oddać po prostu na złom? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Zużyte sprzęty RTV i AGD a skażenie środowiska

Zużyte sprzęty RTV i AGD składają się z różnych materiałów – nie tylko z tych, które widać na pierwszy rzut oka. Nie są one więc typowymi elementami przeznaczonymi na złom. Co więcej, ich konstrukcja zawiera nie tylko metal i plastik, ale również szkodliwe substancje, takie jak ołów. Kluczowe znaczenie ma więc ich poprawne składowanie i przetwarzanie, tak by niebezpieczne pierwiastki nie przedostały się do środowiska naturalnego. W przeciwnym razie może bowiem dojść do skrążenia wód, gleby, czy powietrza.

Dlaczego nie wszędzie możliwe jest oddanie sprzętu AGD i RTV?

Dlaczego jeszcze oddanie sprzętów RTV i AGD nie jest tak proste? Przede wszystkim dlatego, że w punktach skupu złomu można pozostawić jedynie konkretne metale. Z kolei – tak jak już wspomnieliśmy – urządzenia gospodarstwa domowego są złożone z różnych materiałów, które należy od siebie oddzielić. Oczywiście nie jest to proste. W przeszłości niektórzy dokonywali tego przy użyciu metody opalania. Taka technika jest jednak niebezpieczna, a podczas jej stosowania wydzielana jest duża ilość szkodliwych substancji.

Jeśli więc posiadasz zużyty sprzęt RTV i AGD, konieczne jest oddanie go do wyspecjalizowanego punktu, który oferuje możliwość poprawnej utylizacji. Takim zadaniem zajmuje się nasza firma: odbieramy różnego typu elektrośmieci, składujemy je z najwyższą starannością i przerabiamy tak, by środowisko naturalne odniosło, jak największą korzyść.