Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Stara, niedziałająca już wieża od miesiąca stoi w kącie twojego pokoju? Nie wiesz, co zrobić ze starym laptopem lub komputerem? Kupiłeś nową lodówkę, a dotychczas używana ciągle straszy w korytarzu twojego mieszkania?

Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się starego, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD. Ich wyrzucenie na śmietnik jest nie tylko mało ekologiczne, lecz także zabronione przez prawo. Elektrośmieci bowiem zawierają niebezpieczne substancje, które mogą przeniknąć do gleby, wód gruntowych oraz powietrza, powodując zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Dzięki naszemu wpisowi dowiesz się, co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym.

Punkty zbiórki ZSEE

Zużyty sprzęt elektroniczny zawiera niebezpieczne substancje:

  • rtęć
  • ołów
  • chrom
  • kadm
  • nikiel
  • PCB
  • azbest

Dlatego też zgodnie z Ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zabronione jest wyrzucanie go do śmietnika; naszym obowiązkiem jest oddanie go do punktu odbioru i utylizacji. Działają one w ramach gminnych jednostek, zajmujących się odbieraniem odpadów komunalnych oraz prowadzone są przez prywatnych przedsiębiorców. Co niezmiernie ważne, firmy takie nie tylko przyjmują sprzęt od klientów, ale także oferują usługi jego odbioru w miejscu, wskazanym przez osobę, chcącą pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego.   

Zostaw w sklepie lub serwisie

W przypadku zakupu nowego sprzętu, stary możemy pozostawić w sklepie. Konsument bowiem ma bowiem prawo oddać bezpłatnie zużyty sprzęt tego samego rodzaju, który nabywa, a pracownik ma obowiązek go przyjąć.

Często też wydaje nam się, że nasz stary komputer lub wieżę da się jeszcze uratować. Niestety w większości przypadków naprawa jest niemożliwa, zbyt skomplikowana i nieopłacalna. Wówczas mamy prawo nieodpłatnie pozostawić sprzęt w punkcie serwisowym. Pamiętajmy jednak, że jeśli sprzęt będzie stwarzał zagrożenie dla życia lub zdrowia osób go przyjmujących, serwisant może odmówić jego przyjęcia.