Jakie są kary za wyrzucanie elektroniki do śmieci?

Codziennie korzystamy z różnych urządzeń elektronicznych, które m.in. ułatwiają nasze funkcjonowanie, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy odpowiednio postępować z produkowanymi elektrośmieciami. Co to oznacza? Urządzeń elektronicznych nie możemy wyrzucić do pojemnika np. na odpady niesegregowane, bo grożą za to kary. Wyjaśniamy, jak postępować z elektroniką, aby nie narazić się na konsekwencje, które związane są z niewłaściwą segregacją odpadów.

Dlaczego sprzęt elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci?

Jeżeli w naszym otoczenia brak jest specjalnego pojemnika na elektrośmieci, to musimy we własnym zakresie zadbać o oddanie ich do punktu zbiórki, gdzie zostaną poddane recyklingowi oraz prawidłowo zabezpieczone i zutylizowane. To bardzo ważne, bo urządzenia elektroniczne zagrażają środowisku naturalnemu, a jego stan bezpośrednio przekłada się na stan naszego zdrowia. Podzespoły różnego rodzaju elektrośmieci zawierają m.in. mutagenne pierwiastki, które przenikają do wody i gleby, a następnie do naszego organizmu, co zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób.

Co grozi za wyrzucenie elektroniki do śmieci?

Kary za niewłaściwe postępowanie z urządzeniami elektronicznymi, które zaliczamy do elektrośmieci, są dość dotkliwe. Obecnie osoba decydująca się na wyrzucenie urządzeń elektronicznych do śmieci, musi liczyć się z karą grzywny 5 000 zł. To sporo, dlatego lepiej nie ryzykować, aby uniknąć dość dużego obciążenia dla domowego lub firmowego budżetu. Warto podkreślić, że nie ma znaczenia, jaką elektronikę wyrzucamy niezgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji odpadów. Jeżeli nasz występek zostanie wykryty, a o to nietrudno m.in. ze względu na kody kreskowe, które naklejamy na workach na śmieci, zostaniemy ukarani, nawet gdy wyrzuciliśmy niewielkich rozmiarów telefon komórkowy.

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Możemy na kilka sposobów pozbyć się niebezpiecznych elektrośmieci. Jednym z nich jest pozostawienie starego sprzętu w sklepie, gdy kupujemy nowe urządzenie. W wielu miejscowościach organizowane są także zbiórki elektrośmieci oraz powstają punkty odbioru urządzeń elektronicznych i sprzętu AGD. W naszym punkcie zbiórki elektrośmieci przyjmujemy różnego rodzaju elektronikę i sprzęt AGD od osób prywatnych, firm i instytucji. Usługi świadczymy bezpłatnie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu telefonicznego w przypadku pytań dotyczących naszej działalności.