Jak prawidłowo zezłomować stary komputer?

Każdy komputer złożony jest z wielu komponentów, z których część zawiera składniki toksyczne, wykazujące negatywny wpływ na środowisko naturalne. Sposób postępowania ze zużytym i starym sprzętem komputerowym regulowany jest przez prawo, w tym przede wszystkim Ustawę z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, a także związane z nią rozporządzenia. Niedostosowanie się do tych obowiązków może skutkować wysokimi grzywnami. Jak zatem prawidłowo zezłomować stary komputer?

Utylizacja starego komputera — gdzie i jak?

Utylizacją sprzętu elektronicznego, w tym starych i zużytych komputerów, zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa, w tym nasza firma działająca na terenie Warszawy i okolic. W ramach utylizacji komputerów dokonuje się demontażu urządzenia i segregacji poszczególnych elementów. Wiele komponentów zawiera spore ilości metalu i części, które można odzyskać. Oprócz tego wiele elementów zawiera składniki toksyczne, które wymagają odpowiedniego potraktowania. Ze zużytych komputerów wydobywa się m.in. ołów, brom i kadm, czyli substancje rakotwórcze o silnym działaniu toksycznym. W ramach procesów utylizacji podejmowane są czynności mające na celu ograniczenie liczby zużytych i niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Odseparowane tworzywa, które nadają się do recyklingu, są ponownie wykorzystywane m.in. w produkcji części samochodowych, instrumentów medycznych czy strun.

Jeśli posiadasz popsuty, nieużywany lub stary sprzęt komputerowy, skorzystaj z usług naszej firmy. Zajmujemy się utylizacją komputerów, a także innych urządzeń elektronicznych, w tym m.in. serwerów, zasilaczy UPS, monitorów, skanerów, drukarek, kserokopiarek itp.

Dlaczego utylizacja sprzętu komputerowego jest tak ważna?

Rozwój technologii przyczynił się coraz większej ilości tzw. elektrośmieci. Utylizacja tego typu odpadów jest współcześnie koniecznością nie tylko ze względu na bezpieczeństwo środowiska naturalnego, ale i ludzi. Wyrzucanie czy nieodpowiednie składowanie elektroniki jest niewskazane przede wszystkim ze względu na obecność toksycznych substancji, takich jak azbest, ołów, rtęć, brom, kadm czy chrom. Bezpośrednie narażenie na kontakt z tego typu substancjami prowadzi do groźnych w przebiegu chorób. Nie warto więc przechowywać starych komputerów w domu czy siedzibie firmy.