Jak bezpiecznie pozbyć się starego akumulatora?

Ilość śmieci wytwarzanych każdego dnia jest ogromna. Do środowiska trafiają różne materiały: niektóre rozkładają się bardzo szybko, inne stanowią poważne zagrożenie dla naszej planety. Dobrym tego przykładem są akumulatory. Co zrobić, żeby bezpiecznie się ich pozbyć? I dlaczego jest to takie ważne? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czy akumulator jest niebezpieczny dla środowiska?

Odpowiedź na pytanie "Czy akumulatory są niebezpieczne dla środowiska?" brzmi: tak, i to bardzo! Zawierają bowiem szkodliwe substancje, takie jak ołów, kadm, lit i rtęć, które szybko przedostają się do gleby, powietrza i wody. Ich działanie prowadzi do skażenia środowiska, co ma wpływ na rośliny, zwierzęta, a w końcu także na nas – ludzi.

Ogromne znaczenie ma więc odpowiedzialne podejście i utylizowanie akumulatorów we właściwy sposób.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Na początek warto powiedzieć, czego nie można robić ze zużytym akumulatorem. Nie można:

  • wyrzucać go do pojemnika na standardowe odpady: komunalne, na tworzywa sztuczne lub na metale,
  • pozostawiać go w lesie, czy w innym miejscu na łonie natury – wspomniane już trujące substancje są śmiertelnym zagrożeniem, które ma szeroką skalę oddziaływania,
  • oddawać akumulatorów do miejsc, które nie działają legalnie i w których pozyskiwanie cennych surowców odbywa się przy pomocy groźnych metod.

Jakie jest więc prawidłowe rozwiązanie? Akumulator możemy oddać do sklepu, w którym kupiliśmy nowy sprzęt. Możemy zawieść go także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Najszybszą i najwygodniejszą opcją jest również skorzystanie z naszej oferty – elektrośmieci Warszawa. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie internetowej.