Czym są elektrośmieci? Podstawowe informacje

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w tym urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt teleinformatyczny, audiowizualny, oświetleniowy oraz różnego rodzaju narzędzia elektryczne.

Ze względu na zawartość szkodliwych substancji, niedozwolone jest ich wyrzucanie na śmietnik. Jeśli bowiem pierwiastki, takie jak:

  • rtęć,
  • ołów,
  • chrom,
  • kadm,
  • nikiel,
  • PCB,
  • azbest

przenikną do gleby czy wód gruntowych, spowodują nie tylko poważne zanieczyszczenie środowiska, lecz również stworzą zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Zatrucie nimi spowoduje zaburzenia wzroku, słuchu oraz mowy. Wchłonięcie ich przez organizm może uszkodzić nerki, zaburzyć funkcjonowanie organów rozrodczych, przyczynić się do zmian hormonalnych oraz zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

W jaki sposób dzieli się elektrośmieci?

Elektrośmieci dzieli się na dziesięć grup. Pierwsza to wielkogabarytowe urządzenia AGD, takie jak lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki. Druga to małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, żelazka, tostery czy  depilatory. Trzecią i czwartą grupę elektrośmieci stanowią kolejno sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny oraz sprzęt RTV. Piąta grupa to elementy oświetlenia, a szósta narzędzia elektryczne oraz elektroniczne. Nie wyrzucajmy zatem zużytych wiertarek lub pił do przypadkowych koszy na śmieci.

Elektrozłom to również zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy oraz przyrządy medyczne.

Dwie ostatnie grupy stanowią przyrządy do kontroli, takie jak czujniki dymu oraz automaty do wydawania: napojów, słodyczy i bankomaty.

Co zrobić z zużytym sprzętem elektronicznym?

Zużyty sprzęt elektroniczny powinniśmy oddać do punktu zbiórki ZSEE, czyli specjalnego punktu odbioru i utylizacji. Znajdziemy go na terenie gminy. Możemy też zwrócić się do punktu prywatnego. Inną metodą postępowania ze zużytym sprzętem jest pozostawienie go w sklepie, jeśli kupujemy nowy model. Konsument ma prawo oddać bezpłatnie zużyty sprzęt tego samego rodzaju, który nabywa. Mamy też prawo pozostawić sprzęt w punkcie serwisowym, jeśli jego naprawa okaże się niemożliwa.

Nie zostawiajmy więc starej lodówki na śmietniku, gdzie może stanowić zagrożenie. Punkt skupu ZSEE chętnie ją przyjmie.